Spolek Kroměřížská dráha Vás vítá na stránkách o místní dráze Kojetín - Tovačov!


Prostřednictvím těchto stránek bychom Vás rádi informovali o minulém, současném i budoucím dění na místní dráze Kojetín - Tovačov, na které je od roku 1981 zastavena pravidelná osobní doprava. Od roku 2007 však na trať vypravuje mimořádné osobní vlaky spolek Kroměřížská dráha (KMD, z.s.), a to minimálně při už tradičních příležitostech - podzimím Výlovu Hradeckého rybníka, prosincové akci Vánoce na zámku Tovačov, ale hlavně o letních prázdninách, kdy na trať každou sobotu vyjíždějí spoje Hanáckého léta na kolejích. Tyto pravdelné spoje, pořádané od roku 2019, mají dokonce vlastní webové stránky, které najdete na adrese www.hanackeleto.cz.

Pokud vlastníte jakékoliv materály k tovačovské trati a jste ochotni se o ně podělit, zašlete nám je, prosíme, na mail rosta.kolmacka(a)centrum.cz.

Za Váš zájem Vám za KMD, z.s. děkují Rosťa Kolmačka a Jirka Strumienský

Informace o zapsaném spolku Kroměřížská dráha najdete na stránce více o KMD.Jízdy zvláštních vlaků pro širokou veřejnost, které pořádáme od roku 2007, podporují tito sponzoři:


Olomoucký kraj
Převážně rovinatý kraj rozprostírající se na většině území střední Moravy (Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko), zasahující až k hranicím s Polskem v malebném pohoří Jeseníků (Šumpersko, Jesenicko).
www.kr-olomoucky.cz
Mikroregion Střední Haná
Sdružení hanáckých obcí a měst Kojetín, Chropyně, Záříčí, Ivaň, Křenovice, Lobodice, Měrovice nad Hanou, Němčice nad Hanou, Obědkovice, Oplocany, Polkovice, Stříbrnice, Tovačov, Troubky, Tvorovice a Uhřičice.
www.strednihana.cz
město Kroměříž
Město Kroměříž, přezdívané také jako "Hanácké Athény", leží na řece Moravě při jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižním cípu úrodné Hané. Zdejší Arcibiskupský zámek, Květná a Podzámecká zahrada jsou zapsány na listině světového kulturního dědictví UNESCO.
www.mesto-kromeriz.cz
město Tovačov
Krásné město v srdci Hané s reprezentativním veřejně přístupným zámkem, obklopené několika rozlehlými rybníky a mnoha drobnými kulturními i sakrálními památkami. Město má bohaté folklórní tradice.
www.tovacov.cz
město Kojetín
Hanácké město rozprostírající se na rovině mezi řekami Moravou a Hanou s několika cennými památkami, a to nejen sakrálními. Město má velmi dobrou dostupnost po silnici i železici a žije pestrým kulturním životem.
www.kojetin.cz
obec Lobodice
Úhledná obec mezi Kojetínem a Tovačovem známá zachovalým Hanáckým žudrem a krásným vesnickým kostelem.
www.lobodice.cz
obec Uhřičice
Obec mezi Kojetínem a Tovačovem do roku 1990 patřící ke Kojetínu. Obec leží na trati Kojetín-Tovačov, na které tu mívala dvě zastávky.
www.uhricice.cz
BJSW CZ s.r.o.
Firma BJSW CZ s.r.o. se zabývá zakázkovým vývojem softwaru, ale podílí se také na vývoji softwaru pro řízení zabezpečovacích systémů, měření hluku a vibrací či vojenské simulace. Vytváří i vlastní softwarová řešení např. pro testování zařízení pro vesmírné projekty (EGSE).
www.bjsw.cz
IFE-CR, a.s.
Společnost IFE patří mezi světové lídry ve vývoji a výrobě automatických dveřních systémů pro kolejová vozidla. V České republice společnost působí od roku 1996; dnes zaměstnává v závodě Modřice u Brna přes 860 zaměstnanců a shání další kolegy do týmu.
www.ife-doors.com
Dílny pro opravu vozidel, a.s.
Společnost DPOV, a.s. se řadí mezi přední opravce železničních kolejových vozidel v České republice. Působištěm společnosti však není pouze území ČR, ale jméno DPOV je známo i v okolních státech.
www.dpov.cz/
Rychlá nákladní doprava (RND)
Hlavním oborem činnosti společnosti RND je železniční nákladní doprava a spedice. V kombinaci s doplňkovými službami a kvalitním dispečinkem firma nabízí komplexní logistická řešení šitá na míru pro každého zákazníka.
www.rndoc.cz
Kovoobrábění Vraštil
Firma je jedním z předních výrobců a dodavatelů náhradních dílů pro kolejová vozidla v ČR. Prioritou firmy je kvalita a rychlost dodávek dle přání zákazníka, a to nejen v případě výrobě větších sérií, ale i v kusové výrobě.
www.kovojv.cz
INTERFRACHT s.r.o.
Společnost Interfracht (dříve Čechofracht) patří k předním poskytovatelům služeb v oblasti logistiky a spedice. Nabízí veškerou spediční, logistickou a bezplatnou poradenskou činnost související s přepravou zboží.
www.interfracht.cz
ARGO TRANS
Společnost je členem skupiny ARGO group a nabízí veškerou spediční činnost ve vnitrostátních a mezinárodních přepravách zboží, bezplatnou poradenskou a konzultační činnost ve vnitrostátní i mezinárodní spedici.
www.argogroup.cz
OLSPED
Spediční firma zabývající se silniční a železniční přepravou. Společnost zajišťuje přepravu zásilek a nákladů v rámci zemí Evropské Unie, pobaltských zemí i států SNS. Nabízí též pronájmy vozů a poradenství.
www.olsped.cz
PARS Nova
Jedna s předních tuzemských společností zabývající se opravami a modernizacemi elektrických i motorových lokomotiv a jednotek, osobních železničních vozů a tramvají. Společnost patří do holdingu ŠKODA.
http://www.parsnova.cz
Federace strojvůdců České republiky
FSČR je dobrovolnou nezávislou profesní odborovou organizací, jejímž úkolem je hájit pracovní, ekonomické a sociální zájmy svých členů (především strojvedoucích) a prosazovat zvýšenou ochranu jejich života a zdraví.
www.fscr.cz
Českomoravská železniční opravna Přerov
ČMŽO Přerov je jedna z předních opravárenských firem v ČR, která se zaměřuje především na provádění generálních oprav, modernizací a oprav násilných poškození na elektrických lokomotivách všech typů.
www.cmzo.cz
Rádio Kroměříž
Dne 12.12.2012 ve 12:12 zahájilo své vysílání Rádio Kroměříž. Od tohoto okamžiku tak ani na Kroměřížsku nechybí informační zdroj informující o aktuálním dění v srdci Moravy, navíc s obohacením o tu nejlepší muziku!
www.radiokromeriz.cz
TOPOS-Prefa
Tovačovský závod TOPOS, patřící společnosti GOLDBECK Prefabeton s.r.o., je významným středoevropským zhotovitelem železobetonových konstrukcí od projektu, přes výrobu, založení, až po samotnou montáž.
www.topostovacov.cz
Kovoobrábění Kyselák Jiří f.o.
Společnost provozující dílnu v Bochoři nabízí obrábění kovů, opravy strojírenských zařízení, renovaci a konstrukci strojních dílů na zakázku.
www.katalogio.com/spolecnost/jiri-kyselak-kovoobrabeni
Chropyňská strojírna
Přední strojírenská firma v regionu se zaměřuje především na výrobu dopravníkových a svařovacích technologií pro automobilový průmysl, výrobu forem a jednoúčelových strojů.
www.chropynska.cz
KAPS Automatic s.r.o.
Firma se zabývá opravami automatických, mechanických a variátorových převodovek do veškerých značek osobních a dodávkových automobilů, provádí repase hydrodynamických a elektromagnetických měničů.
www.kaps.cz/
Nestlé Česko s.r.o.
Nadnárodní potravinářská společnost zastřešuje tradiční české značky pochutin, jako např. Zora, Sfinx, Orion, Maggi a další.
www.nestle.cz
Rybářství Tovačov
Pořadadel tradičního výlovu Hradeckého rybníka, kterého se každý říjen účastní několik tisíc lidí. Jde o největší pravidelnou akci pro veřejnost v Tovačově.
mujweb.cz/www/rybarstvi.tovacov
HG style
Firma je předním zpracovatelem polyuretanových pěn, výrobce matrací a bonnelových pružin
www.hgstyle.cz
Ptáček, pozemní stavitelství
Přední stavební firma založená v roce 2001, jejíž jméno už dávno přesahuje hranice regionu. Hlavní náplní firmy jsou stavby "na klíč", dokáže ale též opravit architektonickou památku, průmyslovou stavbu či postavit silnici.
www.ptacekps.cz
BTK Betonika
Známý výrobce betonových a železobetonových dílců, trub a prefabrikátů; široký výrobní program sahá až pokládku povrchů silnic.
www.betonika.cz
ProPal spol s r.o. - autodoprava a zemní práce
Přední kojetínská firma zajíšťující plný zákaznický servis v oblasti autodopravy, zemních prací a prodeje paliv.
ProPal na firmy.cz
Lékárna u zlatého lva
Provozovatel obou kojetínských lékáren - U zlatého lva (na poliklinice) a lékárny "U Radnice"
www.lekarnakojetin.cz
Cykloservis DARI
Firma specializující se na prodej jízdních kol Author a Kellys a nabízející též široký výběr cyklistického příslušenství. Samozřejmostí je servis všech typů jízdních kol.
www.cykloservisdari.cz
restaurace a penzion Western steak house
Cestu do restaurace a penzionu Western steak house v Kojetíně, sídlícího při cestě od vlakového nádraží ke kostelu, Vám v Kojetíně každý rád ukáže.
www.westernhouse.cz
Katos CZ s r.o.
Jedna z předních tiskáren v našem regionu sídlí v Horních Moštěnicích. Drobné tiskařské a reprodukční práce jsou nabízeny i v Kojetíně a Přerově.
www.katos.cz
Railgallery
Webové stránky zaměřené na fotografování železnice a kolejových vozidel.
www.railgallery.cz
Stránky O prototypech - www.prototypy.cz
Historie stránek O lokomotivních unikátech a prototypech na kolejích v ČR a SR sahá až do roku 2001 a jsou cenným zdrojem informací (nejen) o méně známých lokomotivách a motorových vozech.
www.prototypy.cz